שידוכים לאקדמאים

שידוכים לאקדמאים –  המסלול למדעי האהבה

הכרויות"אהבה מוצאת מיצוי בזוגיות. כלומר, לִבי בלִבך ארוג לעד, לכן לשנינו יש רק לב אחד." ~) ויליאם שייקספיר. הכמיהה לאהבה ולזוגיות קיימת מאז ומעולם וגם תחום השידוכים אשר מסייעים לכל זה להתממש. בכל תקופה היו פרמטרים ייחודיים העומדים בלב השידוך, אך, בין אם מדובר על שידוכים של בני אצולה או שידוכים לאקדמאים, המטרה נותרה זהה.

באופן עקרוני, שידוך הוא התאמה בין איש ואישה, במטרה להביאם בברית נישואים או בזוגיות איתנה. בעבר ובחוגים שמרניים מסוימים גם בהווה, שידוכים הינם בגדר של נישואים מאורגנים, כאשר לבן או בת הזוג אין דעה או יכולת להחליט, אך כאשר מביטים על אקט השידוך ניכר כי יש בו לא מעט היגיון, כל עוד לאחד הצדדים יש מה לומר ולהחליט בנדון. ישנן תרבויות שגם במאה ה – 21 עדיין ממשיכות את מסורת השידוכים וישנם אנשים שעושים זאת מבחירה, במטרה למצוא את הזיווג המושלם, המדויק והמתאים.

הרצון למצוא בן או בת זוג ראויים, מה שמכונה בפי חז"ל "ענבי הגפן בענבי הגפן "או במילים מודרניות שווה בין שווים, מוביל רבים גם היום לעזרת שדכנים, בין אם בשימוש באפליקציות, אתרי שידוכים, פנייה לבני משפחה וחברים ואפילו שדכנים מקצועיים. מציאת זוגיות באמצעות גורם שלישי הנה נפוצה ומקבלת תמיכה גם מהסביבה ויש בה הרבה מאוד היגיון וביטחון.

אחד היתרונות הבולטים של שידוכים באמצעות איש או אשת מקצוע לרבות גוף המתמחה בנושא, הוא הראייה הכוללת של השידוך. לא מדובר רק על מציאת האדם המתאים אלא על ליווי גם בשלבים מתקדמים יותר של חיזוק הקשר הראשוני. כך שיש כאן הרבה מעבר. למשל, אם מדברים על שידוכים לאקדמאים, ברור שהמטרה היא למצוא את הפרסונה המתאימה הן מבחינת הנתונים הפיזיים הנדרשים, אך גם רצון למצוא את החצי השני המתאים מבחינה ערכית ורגשית. למצוא נקודות זהות מבחינת השכלה גבוהה, מוטיבציה ואמביציה להצליח קרייריסטים וכד' כאלה שהצד השני ירגיש נוח במחיצתם.

המציאות של ימינו מוכיחה כי למרות הפתיחות, חופש המידע והדינמיות לעיתים תזזיתית, ואולי דווקא בגלל כל אלה, הרבה מאוד אנשים, וגם לא מעט אקדמאים המחפשים שידוך, מוצאים עצמם בודדים ומתקשים לייצר תקשורת חברית וזוגית. גם העובדה שהתרגלנו להכל כאן ועכשיו, בלחיצת כפתור כולל היכרויות ו"אולי בקליק הבא יגיע משהו יותר טוב", הופך רבים ליותר חשדנים ומסתגרים בתוך קונכייה בה הם מעדיפים להיות עסוקים במרדף אחרי לימודים וקריירה ושוכחים לעצור וליצור קשרים זוגיים.

שידוך הוא הפתרון המושלם עבור אקדמאים וקרייריסטים, מאחר שאת המסננת הראשונית מבצעים עבורם בהתאם לדרישות ולהעדפות. כמובן שגם האפיון אינו דבר של מה בכך ונדרש תשאול מקיף וסבלני. מדובר על מארג עדין שיש להגיע אליו ברגישות ומקצועיות, לבדוק העדפות, להבין ברזי האקדמיה והניואנסים שמתבקשים ובעיקר להקשיב, למה שנאמר ומה שנאמר ללא מילים. פעמים רבות נדרשים כלים מעולמות טיפוליים אחרים, במיוחד כאשר בני הזוג סגורים, חוששים או למודי אכזבות, טיפול או אימון רגשי לרבות יעוץ או טיפול זוגי מומלץ לעשות בהם שימוש כבר בשלבים הראשונים, על מנת להיכנס לזוגיות מלכתחילה מחוזקים.

אמנם אין דבר מובטח בזוגיות כמו בחיים עצמם. זאת מאחר שאנשים מתפתחים, מתקדמים והחיים מלאים באירועים מכוננים ורבי השפעה, שלא תמיד ניתן לצפותם מראש. אך כאשר נכנסים לזוגיות בעיניים פקוחות ולא באהבה עיוורת, כאשר הרקע והנתונים נבדקים מראש בצורה מקצועית במטרה שלא יצוצו שדים או הפתעות, קל יותר להיפתח לצד השני, להוריד מגננות ולהתחיל זוגיות ממקום מודע, פתוח וטוב.

דילוג לתוכן